Töitä Lahden seudulla

Yhtenä Päijät-Hämeen suurimpana työ­nan­ta­jana meillä on tarjota monipuolisia ja mie­len­kiin­toi­sia työtehtäviä, niin erikoissairaanhoidossa kuin perusterveydenhuollossa. Palvelemme asiakkaita Lahden lisäksi ympäryskunnissa Asikkalassa, Hartolassa, Hollolassa, Iitissä, Kärkölässä, Myrskylässä, Orimattilassa, Padasjoella ja Pukkilassa.

Lääkärinä Lahden seudulla on hyvät mahdollisuudet aktiiviseen vapaa-ajan viettämiseen ja laadukkaaseen asumiseen. Urheilua, luontoa ja kulttuuria löytyy jokaiseen makuun. Tarvittaessa matkaat Helsinkiin tai lentokentälle tunnissa ja Tampereelle alle kahdessa tunnissa. Pääkaupunkiseutuun verrattuna merkittävin ero löytyy asumisen hinnassa.

Lääkäreiden avoimet työpaikat Lahden alueella:

Kiinnostuitko? Kysy lisää!

Päijät-Hämeen keskussairaala, Lahti

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@phhyky.fi

Ensihoito- ja päivystyskeskus Akuutti24

Tulosyksikköpäällikkö Liisa Kokkonen, puh. 044 719 5994, liisa.kokkonen@phhyky.fi

Ensihoito: ylilääkäri Timo Jama, puh. 044 440 6639, timo.jama@phhyky.fi

Akuuttilääketiede: ylilääkäri Harri Pikkarainen, puh. 044 440 6803, harri.pikkarainen@phhyky.fi

Konservatiivinen alue

Tulosyksikköpäällikkö Lauri Lammi, puh. 044 719 5436, lauri.lammi@phhyky.fi

Ihotaudit ja allergologia: ylilääkäri Ulla Tuovinen, puh. 044 719 5237, ulla.tuovinen@phhyky.fi
Keuhkosairaudet: ylilääkäri Lauri Lammi, puh. 044 719 5436, lauri.lammi@phhyky.fi
Lastentaudit: ylilääkäri Mikko Lavonius, puh. 044 719 5233, mikko.lavonius@phhyky.fi
Lasten- ja nuorten neurologia: ylilääkäri Heli Sätilä, puh. 044 719 5238, heli.satila@phhyky.fi
Neurologia: ylilääkäri Liisa Luostarinen, puh. 044 719 5533, liisa.luostarinen@phhyky.fi
Sisätaudit: ylilääkäri Tuomo Nieminen, puh. 044 482 8752, tuomo.nieminen@phhyky.fi

Sisätautien suppeat alat

  • munuaiskeskus: ylilääkäri Mari Vilpakka, puh. 044 719 5353, mari.vilpakka@phhyky.fi
  • infektiosairaudet: ylilääkäri Ville Lehtinen, puh. 044 719 5455, ville.lehtinen@phhyky.fi
  • hematologia: ylilääkäri Maija Mikkola, puh. 044 719 5730, maija.mikkola@phhyky.fi
  • endokrinologia: ylilääkäri Vesa Ilvesmäki, puh. 044 719 5741, vesa.ilvesmaki@phhyky.fi
  • vatsakeskus: ylilääkäri Jyrki Tillonen, puh. 044 719 5814, jyrki.tillonen@phhyky.fi
  • sydänkeskus: ylilääkäri Tuomas Kerola, puh. 044 482 8300, tuomas.kerola@phhyky.fi
  • reumatologia: ylilääkäri Markku Kauppi, puh. 044 440 6153, markku.kauppi@phhyky.fi

Operatiivinen alue

Tulosyksikköpäällikkö Risto Kuosa, puh. 044 719 5625, risto.kuosa@phhyky.fi

Kirurgia: ylilääkäri Jussi Haapala, puh. 044 719 5623, jussi.haapala@phhyky.fi
kirurgian erikoistuvien lääkäreiden rekrytointi: Elisa Kankkunen, puh. 044 440 6214, elisa.kankkunen@phhyky.fi
kirurgian amanuenssien rekrytointi: Jukka Pajarinen, puh. 044 482 8703, jukka.s.pajarinen@phhyky.fi
Korva-, nenä- ja kurkkutaudit: vs. ylilääkäri Jyri Myller, puh. 044 719 5249, jyri.myller@phhyky.fi
Leikkaus- ja anestesiatoiminta: ylilääkäri Risto Kuosa, puh. 044 719 5625, risto.kuosa@phhyky.fi
Silmätaudit: ylilääkäri Juha Välimäki, puh. 044 719 5801, juha.valimaki@phhyky.fi
Suu- ja leukakirurgia: va. ylihammaslääkäri Eeva Kormi, puh. 044 719 5017, eeva.kormi@phhyky.fi
Synnytys- ja naistentaudit: vs. ylilääkäri Antti Puhakka, puh. 044 719 5322, antti.puhakka@phhyky.fi
synnytys- ja naistentautien erikoistuvien lääkäreiden ja amanuenssien rekrytointi: erikoistuva lääkäri Elina Varpuluoma, puh. 044 440 6299, elina.varpuluoma@phhyky.fi

Diagnostisten palveluiden yksikkö

Tulosyksikköpäällikkö Auli Malinen, puh. 044 440 6296, auli.malinen@phhyky.fi
Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede: ylilääkäri Hannu Koivu, puh. 044 719 5791, hannu.koivu@phhyky.fi
Kliininen neurofysiologia: ylilääkäri Timo Nyrke, puh. 044 719 5438, timo.nyrke@phhyky.fi

Psykososiaaliset palvelut, Lahti ja ympäryskunnat

Psykiatrian erikoislääkärit ja psykiatriaan erikoistuvat: ylilääkäri/tulosaluejohtaja Heli Peltola, puh. 044 719 5911, heli.peltola@phhyky.fi
Muiden erikoisalojen ns. reunapalvelua hakevat: ylilääkäri/tulosyksikköpäällikkö Seija Elfving, puh. 044 719 5030, seija.elfving@phhyky.fi
Lääketieteen opiskelijoiden sijasuudet ja amanuenssuurit: ylilääkäri/tulosyksikköpäällikkö Eija Pertilä, puh. 044 719 5072, eija.pertila@phhyky.fi

Lasten- ja nuorisopsykiatria: ylilääkäri/tulosyksikköpäällikkö Marja Okker, puh. 044 719 5569, marja.okker@phhyky.fi

johtava psykologi (lastenpsykiatria, nuorisopsykiatria ja psykiatria) Nina Lari, puh. 044 780 2287, nina.lari@phhyky.fi

Avovastaanottotoiminta, Lahti ja ympäryskunnat

avosairaanhoidon ylilääkäri Kimmo Kuosmanen, puh. 050 539 1648, kimmo.kuosmanen@phhyky.fi
ylihammaslääkäri Teija Niiranen, puh. 044 440 6566, teija.niiranen@phhyky.fi

Ikääntyneiden palvelut ja kuntoutus, Lahti ja ympäryskunnat

Kuntoutus

Tulosaluejohtaja Marja Mikkelsson, puh. 044 719 5643, marja.mikkelsson@phhyky.fi

Keskussairaalassa fysiatrian poliklinikka ja kuntoutustutkimuspoliklinikka:
ylilääkäri Kirsti Helje, puh. 044 719 5720, kirsti.helje@phhyky.fi

Salpausselän kuntoutussairaala Jalmarissa neurologinen ja ortopedinen kuntoutusosasto:
ylilääkäri Leea Kallio, puh. 050 53901634, leea.kallio@phhyky.fi

Geriatrinen osaamiskeskus

Salpausselän kuntoutussairaala Jalmari, Hollolan vuodeosasto, Orimattilan vuodeosasto:
tulosaluejohtaja Merja Valjakka-Heimola, puh. 050 398 7647, merja.valjakka-heimola@phhyky.fi
ylilääkäri Sirkku Lavonius, puh. 050 383 6412, sirkku.lavonius@phhyky.fi

Keskitetyn kotihoidon ylilääkäri Wilhelmiina Sorvali, puh. 044 416 3661, wilhelmiina.sorvali@phhyky.fi

 

Tervetuloa joukkoomme!

Sivu päivitetty: 13.9.2019