Yhtenä Päijät-Hämeen suurimpana työ­nan­ta­jana meillä on tarjota monipuolisia ja mie­len­kiin­toi­sia työtehtäviä, niin erikoissairaanhoidossa kuin perusterveydenhuollossa. Palvelemme asiakkaita Lahden lisäksi ympäryskunnissa Asikkalassa, Hartolassa, Hollolassa, Iitissä, Kärkölässä, Myrskylässä, Orimattilassa, Padasjoella ja Pukkilassa.

Lahden seudulla on upeat mahdollisuudet aktiiviseen vapaa-ajan viettämiseen ja laadukkaaseen asumiseen. Urheilua, luontoa ja kulttuuria löytyy jokaiseen makuun. Tarvittaessa matkaat Helsinkiin tai lentokentälle tunnissa ja Tampereelle alle kahdessa tunnissa. Pääkaupunkiseutuun verrattuna merkittävin ero löytyy asumisen hinnassa.

Kiinnostuitko? Kysy lisää!

Päijä-Hämeen keskussairaala, Lahti

Ensihoito- ja päivystyskeskus Akuutti24

tulosyksikköpäällikkö Liisa Kokkonen, p. 044 719 5994, liisa.kokkonen(at)phhyky.fi
ensihoidon ylilääkäri Timo Jama, p.044 440 6639, timo.jama(at)phhyky.fi

Konservatiivinen alue
tulosyksikköpäällikkö Lauri Lammi

ihotaudit ja allergologia ylilääkäri Mari Grönroos, p.044 719 5740, mari.gronroos(at)phhyky.fi
keuhkosairaudet ylilääkäri Lauri Lammi, p.044 719 5436, lauri.lammi(at)phhyky.fi
lastentaudit ylilääkäri Mikko Lavonius, p.044 719 5233, mikko.lavonius(at)phhyky.fi
lasten- ja nuorten neurologia ylilääkäri Heli Sätilä, p.044 719 5238, heli.satila(at)phhyky.fi
neurologia ylilääkäri Liisa Luostarinen, p.044 719 5533, liisa.luostarinen(at)phhyky.fi
sisätaudit ylilääkäri Seppo Ojanen, p.044 719 5895, seppo.ojanen(at)phhyky.fi

Operatiivinen alue
tulosyksikköpäällikkö Ismo Alastalo

kirurgia ylilääkäri Jussi Haapala, p.044 719 5623, jussi.haapala(at)phhyky.fi
kirurgia erikoistuvien lääkäreiden ja amanuenssien rekrytointi, erikoistuva lääkäri Juhana Rautiola, p. 044 440 6209, juhana.rautiola(at)phhyky.fi
korva-, nenä- ja kurkkutaudit ylilääkäri Ismo Alastalo, p.044 719 5194, ismo.alastalo(at)phhyky.fi
leikkaus- ja anestesiatoiminta ylilääkäri Risto Kuosa, p.044 719 5625, risto.kuosa(at)phhyky.fi
silmätaudit ylilääkäri Juha Välimäki, p.044 719 5801, juha.valimaki(at)phhyky.fi
suu- ja leukakirurgia va.ylihammaslääkäri Eeva Kormi, 044 719 5017, eeva.kormi(at)phhyky.fi
synnytys- ja naistentaudit ylilääkäri Marjaleena Setälä, p.044 719 5370, marjaleena.setala(at)phhyky.fi
synnytys- ja naistentaudit erikoistuvien lääkäreiden ja amanuenssien rekrytointi, erikoistuva lääkäri Anna Vuorinen, p. 044 440 6218, anna.vuorinen(at)phhyky.fi

Kuvantamisen alue
radiologia ylilääkäri/ tulosyksikköpäällikkö Heikki Kolehmainen, p.044 719 5584, heikki.kolehmainen(at)phhyky.fi

Psykososiaaliset palvelut, Lahti ja ympäryskunnat

psykiatrian ylilääkäri/ tulosaluejohtaja Heli Peltola, p.044 719 5911, heli.peltola(at)phhyky.fi
lastenpsykiatrian ylilääkäri/ tulosyksikköpäällikkö Marja Okker, p. 044 719 5569, marja.okker(at)phhyky.fi
nuorisopsykiatrian ylilääkäri/ tulosyksikköpäällikkö Jani Penttilä, p.044 719 5838, jani.penttila(at)phhyky.fi

vastaava psykologi (nuorisopsykiatria ja psykiatria), Saku Ylä-Soininmäki, p.044 719 5136, saku.yla-soininmaki(at)phhyky.fi
vastaava psykologi (lastenpsykiatria), Nina Lari, p.044 780 2287, nina.lari(at)phhyky.fi

Avovastaanottotoiminta, Lahti ja ympäryskunnat

koulutusylilääkäri Leea Kallio, p.050 539 1634, leea.kallio(at)phhyky.fi
avosairaanhoidon ylilääkäri Kimmo Kuosmanen, p.050 539 1648, kimmo.kuosmanen(at)phhyky.fi
ylihammaslääkäri Teija Niiranen, p.044 440 6566, teija.niiranen(at)phhyky.fi

Ikääntyneiden palvelut ja kuntoutus, Lahti ja ympäryskunnat

Kuntoutus
Keskussairaalassa fysiatrian poliklinikka ja kuntoutustutkimuspoliklinikka
Salpausselän kuntoutussairaala Jalmarissa neurologinen ja ortopedinen kuntoutusosasto

tulosaluejohtaja Marja Mikkelsson, p. 044 719 5643, marja.mikkelsson(at)phhyky.fi

Geriatrinen osaamiskeskus
Salpausselän kuntoutussairaala Jalmari, Hollolan vuodeosasto, Orimattilan vuodeosasto

tulosaluejohtaja Merja Valjakka-Heimola, p.050 398 7647, merja.valjakka-heimola(at)phhyky.fi
ylilääkäri Sirkku Lavonius, p.050 383 6412, sirkku.lavonius(at)phhyky.fi

Päijät-Hämeen laboratoriopalvelujen liikelaitos, PHKS Lahti

lääketieteellinen johtaja/ ylilääkäri Hannu Sarkkinen, p.044 719 5667, hannu.sarkkinen(at)phhyky.fi

Tervetuloa joukkoomme!

Sivu päivitetty: 21.11.2017