Päijät-Hämeen keskussairaala, Lahti

Ensihoito- ja päivystyskeskus Akuutti24

Tulosyksikköpäällikkö Liisa Kokkonen, puh. 044 719 5994, liisa.kokkonen@phhyky.fi

Ensihoito: ylilääkäri Timo Jama, puh. 044 440 6639, timo.jama@phhyky.fi
Akuuttilääketiede: ylilääkäri Harri Pikkarainen, puh. 044 440 6803, harri.pikkarainen@phhyky.fi

Konservatiivinen alue

Tulosyksikköpäällikkö Lauri Lammi, puh. 044 719 5436, lauri.lammi@phhyky.fi

Ihotaudit ja allergologia: ylilääkäri Ulla Tuovinen, puh. 044 719 5237, ulla.tuovinen@phhyky.fi
Keuhkosairaudet: ylilääkäri Lauri Lammi, puh. 044 719 5436, lauri.lammi@phhyky.fi
Lastentaudit: ylilääkäri Mikko Lavonius, puh. 044 719 5233, mikko.lavonius@phhyky.fi
Lasten ja nuorten neurologia: ylilääkäri Heli Sätilä, puh. 044 719 5238, heli.satila@phhyky.fi
Neurologia: ylilääkäri Liisa Luostarinen, puh. 044 719 5533, liisa.luostarinen@phhyky.fi
Sisätaudit: vs. ylilääkäri Mari Vilpakka, puh. 044 719 5353, mari.vilpakka@phhyky.fi

Sisätautien suppeat alat

Munuaiskeskus: ylilääkäri Mari Vilpakka, puh. 044 719 5353, mari.vilpakka@phhyky.fi
Infektiosairaudet: ylilääkäri Ville Lehtinen, puh. 044 719 5455, ville.lehtinen@phhyky.fi
Hematologia: ylilääkäri Maija Mikkola, puh. 044 719 5730, maija.mikkola@phhyky.fi
Endokrinologia: ylilääkäri Vesa Ilvesmäki, puh. 044 719 5741, vesa.ilvesmaki@phhyky.fi
Vastakeskus: ylilääkäri Jyrki Tillonen, puh. 044 719 5814, jyrki.tillonen@phhyky.fi
Sydänkeskus: ylilääkäri Tuomas Kerola, puh. 044 782 8300, tuomas.kerola@phhyky.fi
Reumatologia: ylilääkäri Markku Kauppi, puh. 044 440 6153, markku.kauppi@phhyky.fi
Palliatiivinen poliklinikka: ylilääkäri Tarja Parkkonen, puh. 044 482 8368, tarja.parkkonen1@phhyky.fi

Sisätautien suppeiden alojen amanuenssi- ja kesätyöpaikkakyselyt sisätautien vs. ylilääkäri Mari Vilpakalle.

Operatiivinen alue

Tulosyksikköpäällikkö Risto Kuosa, puh. 044 719 5625, risto.kuosa@phhyky.fi

Kirurgia: ylilääkäri Jussi Haapala, puh. 044 719 5623, jussi.haapala@phhyky.fi
kirurgian erikoistuvien lääkäreiden rekrytointi: Elisa Kankkunen, puh. 044 440 6214, elisa.kankkunen@phhyky.fi
kirurgian amanuenssien rekrytointi: Jukka Pajarinen, puh. 044 482 8703, jukka.s.pajarinen@phhyky.fi
Korva-, nenä- ja kurkkutaudit: vs. ylilääkäri Jyri Myller, puh. 044 719 5249, jyri.myller@phhyky.fi
Leikkaus- ja anestesiatoiminta: ylilääkäri Risto Kuosa, puh. 044 719 5625, risto.kuosa@phhyky.fi
Onkologia: ylilääkäri Paul Nyandoto, puh. 044 719 5493, paul.nyandoto@phhyky.fi
Silmätaudit: ylilääkäri Juha Välimäki, puh. 044 719 5801, juha.valimaki@phhyky.fi
Suu- ja leukakirurgia: va. ylihammaslääkäri Eeva Kormi, puh. 044 719 5017, eeva.kormi@phhyky.fi
Synnytys- ja naistentaudit: vs. ylilääkäri Antti Puhakka, puh. 044 719 5322, antti.puhakka@phhyky.fi
synnytys- ja naistentautien erikoistuvien lääkäreiden ja amanuenssien rekrytointi: erikoistuva lääkäri Emmi Korpi, puh. 044 440 3411, emmi.korpi@phhyky.f

Diagnostiset palvelut

Tulosyksikköpäällikkö Auli Malinen, puh. 044 440 6296, auli.malinen@phhyky.fi

Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede: ylilääkäri Hannu Koivu, puh. 044 719 5791, hannu.koivu@phhyky.fi
Kliininen neurofysiologia: ylilääkäri Timo Nyrke, puh. 044 719 5438, timo.nyrke@phhyky.fi

Psykososiaaliset palvelut, Lahti ja ympäryskunnat

Psykiatrian erikoislääkärit ja psykiatriaan erikoistuvat: ylilääkäri/tulosaluejohtaja Heli Peltola, puh. 044 719 5911, heli.peltola@phhyky.fi
Muiden erikoisalojen ns. reunapalvelua hakevat: ylilääkäri/tulosyksikköpäällikkö Seija Elfving, puh. 044 719 5030, seija.elfving@phhyky.fi
Lääketieteen opiskelijoiden sijaisuudet ja amanuenssuurit: ylilääkäri/tulosyksikköpäällikkö Eija Pertilä, puh. 044 719 5072, eija.pertila@phhyky.fi

Lasten- ja nuorisopsykiatria: ylilääkäri/tulosyksikköpäällikkö Marja Okker, puh. 044 719 5569, marja.okker@phhyky.fi

Johtava psykologi (lastenpsykiatria, nuorisopsykiatria ja psykiatria) Nina Lari, puh. 044 780 2287, nina.lari@phhyky.fi

Avovastaanottotoiminta ja terveyskeskukset, Lahti ja ympäryskunnat

Avosairaanhoidon ylilääkäri Kimmo Kuosmanen, puh. 050 539 1648

Ylihammaslääkäri Teija Niiranen, puh. 044 440 6566, teija.niira@phhyky.fi

Ikääntyneiden palvelut ja kuntoutus, Lahti ja ympäryskunnat

Kuntoutus

Ylilääkäri Marja Mikkelsson, puh. 044 719 5643, marja.mikkelsson@phhyky.fi

Keskussairaalassa fysiatrian poliklinikka ja kuntoutustutkimuspoliklinikka:
ylilääkäri Kirsti Helje, puh. 044 719 5720, kirsti.helje@phhyky.fi

Salpausselän kuntoutussairaala Jalmarissa neurologinen ja ortopedinen kuntoutusosasto:
ylilääkäri Leea Kallio, puh. 050 539 1634, leea.kallio@phhyky.fi

Geriatrinen osaamiskeskus

Salpausselän kuntoutussairaala Jalmari, Hollolan vuodeosasto, Orimattilan vuodeosasto:
tulosaluejohtaja Merja Valjakka-Heimola, puh. 050 398 7647, merja.valjakka-heimola@phhyky.fi
ylilääkäri Sirkku Lavonius, puh. 050 383 6412, sirkku.lavonius@phhyky.fi

Keskitetyn kotihoidon ylilääkäri Wilhelmiina Sorvali, puh. 044 416 3661, wilhelmiina.sorvali@phhyky.fi

Sivu päivitetty: 18.6.2020